poniedziałek, 19 września 2022

W dniu 15 września 2022 roku w naszym przedszkolu wszystkie przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli The Dot Day. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, którego inspiracją stała się książka Petera H. Reynoldsa "Kropka". Książka opowiada o małej dziewczynce Vashti, która nie chciała rysować, bo nie wierzyła w swoje umiejętności. Zachęcona przez swoją nauczycielkę namalowała na kartce kropkę, po czym podpisała  swój obrazek i pospiesznie opuściła salę. Następnego dnia Vashti ze zdumieniem zauważyła, że jej praca jest oprawiona w piękną ramkę i wisi na honorowym miejscu tuż nad biurkiem nauczycielki. Poczuła się bardzo szczęśliwa z powodu tego, że jej praca się spodobała i wisi w miejscu, w którym wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i z ochotą zabrała się do pracy. I tak Vashti uwierzyła w siebie dzięki małej kropce...

Historia kropki z książki Petera Reynoldsa stała się pretekstem do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki. International Dot Day jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy. Jego celem jest pomoc dzieciom w odkrywaniu własnych talentów, poznaniu mocnych stron, wyrabianiu wiary we własne siły... Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci z historią małej Vashti następnie dzieci własnymi słowami opowiedziały historię dziewczynki. W każdej z grup dzieci miały zorganizowane kropkowe zabawy i gry: radości i uśmiechu oraz fantazji w stawianiu kolorowych kropek nie zabrakło. Później bawiliśmy się w szukanie kropki, ustawianie się na kropce oraz w łapanie kropki. Te zadania bardzo się przedszkolakom podobały, dlatego z ochotą powtórzyły zabawę kilkukrotnie. Na zakończenie wszystkich zabaw wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia z ramką w kropki. Natomiast nasz hol przedszkolny zamienił się w kropkową galerię sztuki, którą mogli podziwiać wszyscy dorośli oraz goście, którzy odwiedzili naszą placówkę.